Used 2021 Coachmen RV Catalina Summit Series 8 261BH Travel Trailer
Coachmen RV Catalina Summit Series 8 travel trailer 261BH highlights:
- Double Size Bunks
- Booth Dinette
- Queen Bed
- Jiffy Sofa
- Pass-Through Storage
- Pet Leash Link
You get to choose to sit at the sofa with flip down cupholders/arm rest or at the dinette when you are relaxing inside. Maybe you want to rest on your own queen bed in the front semi-private bedroom before you make a meal in the kitchen or take a hike through the trails around the lake. You know the kids are playing outside and ready for anything from horseshoes, tag and a campfire. The 15' electric awning with multi-color LED lights and remote offers an outdoor living area where you can visit with other RVers while sitting in your camp chairs that you had stored in the pass-through compartment along the exterior. And the kids will love their own bunk beds that they can share with a friend or two, and the full bathroom is near by as an added convenience.
Head to the campground in any one of these Coachmen RV Catalina Summit Series 8' travel trailers and have everything you could possibly need! There are new 2021 features that will add even more comfort and convenience like the all-in-one entertainment TV with an independent dual zone control, linoleum flooring, and an upgraded easy step shower pan style. The exterior also has new features including a standard flip down rack with 200 lb. capacity so you can bring extra, upgraded JBL Elite exterior speakers, magnetic baggage door latches, and updated camp kitchens with a pull out griddle cooktop (select models). You can even add the optional solar package which has a 100W roof installed solar panel and a 40 amp Bluetooth solar charge controller. Come choose the best one that suits you today!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 8MU037644
| Sleeps | 8 |
| Length | 30 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 515 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4871 lbs |
| Cargo Capacity | 2129 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Electric with Multi-Color Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CARB8MU037644 |
Catalina Summit Series 8 261BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


