Used 2021 Coachmen RV Catalina Expedition 192BH Travel Trailer
Coachmen Catalina Expedition travel trailer 192BH highlights:
- Bunk Beds
- Easy Store Door
- Fold-Down Rack
- Pass-Through Storage
- Bicycle Carrier
- RV Queen Bed
This Catalina Expedition is the perfect travel trailer for a fun family thanks to the bunk beds and RV queen bed, plus there is plenty of storage space. Your luggage can go in the exterior easy store door, and you'll also find a pass-through storage for fishing poles, charcoal and such. You can load up your bicycles on the carrier up front, and maybe you decided to add the optional kayak carrier on the roof. Easily prepare all your meals on the three-burner range or use the convenient microwave oven. The booth dinette will allow you to play a game of cards as you enjoy lunch, and it offers sleeping space for one. This model also includes a 13' power awning so that you can enjoy more time outside with family.
Your adventures will never be the same once you add the Coachmen Catalina Expedition travel trailer! These rugged and lightweight units have been decked out with off-road features, like a 3" lift kit, all-terrain tires, cambered structural steel I-beam frame, oversized off-road fender flares, a rear-mounted roof ladder, and an Off-Grid Solar Prep system. The exterior also has a "Leash Link" quick hook-up D-ring to keep your pets at the campsite with you, and the magnetic baggage door latches will keep the storage doors out of the way as you put gear in the trailer or take it out. An outside utility shower with hands-free holder is also going to be convenient, and the two JBL Elite exterior speakers will allow you to listen to music while you're gathered around the campfire.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 037788
Exterior Color: GRAY
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | GRAY |
| Hitch Weight | 484 lbs |
| GVWR | 4900 lbs |
| Dry Weight | 3895 lbs |
| Cargo Capacity | 1005 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" 12V DC TV |
| Awning Info | 13' Electric with Multicolor LED Lights and Remote |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CAHC7MU037788 |
Catalina Expedition 192BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


