Used 2021 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 290BHS Travel Trailer
Excellent Condition Double Over Bunk Layout!! Save Thousands off Spring Prices!!
Coachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 290BHS highlights:
- Large Slide
- Double Bunk Beds
- Dual Entry Doors
- Large Pantry
- Exterior Camp Kitchen
- Front Private Bedroom
Your family will love everything about this travel trailer, from the double bunk beds for the kids, to the front private bedroom for mom and dad, plus dual entry doors for a smooth flow of traffic. Gather around the U-shaped dinette for game night, relax on the sofa with a good book, or head outdoors to sit under the 20' power awning. There is even an exterior camp kitchen where you can grill up hot dogs and burgers. This model also includes plenty of storage space, including dual wardrobes in the bedroom, a pass-through compartment, plus additional outside storage for your tools or yard games!
Every one of these Coachmen RV Apex Ultra-Lite travel trailers are lightweight, innovative, eco-friendly, and Certified Green by TRA certification! They are built with a good quality construction that includes Azdel walls, an aluma-cage construction, and an enclosed underbelly with forced air heat so you can travel even in the cooler months while keeping your unit protected. The front stone guard, ground effects metal skirting and ABS fender skirts will also protect your unit. The interiors will meet your needs with Congoleum DiamondFlor flooring to make cleaning easier, USB charging station to keep your electronics at 100%, and a digital TV antenna with cable hook-ups and WiFi capability so you can stay connected where ever you go!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 69029A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 758 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 6168 lbs |
| Cargo Capacity | 1432 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 55 amp |
| VIN | 5ZT2CXUB0MS039815 |
Apex Ultra-Lite 290BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


