Used 2021 Coachmen RV Apex Nano 213RDS Travel Trailer
Calgary's LARGEST selection of pre-owned inventory.
Coachmen Apex Nano travel trailer 213RDS highlights:
- Front Bedroom
- Booth Dinette
- Queen Bed
- Pass-Through Storage
- Sofa Slide
Enjoy each camping adventure with this Apex Nano travel trailer as your home base! This unit features all of the necessities, plus some added space thanks to the sofa slide. This model offers sleeping for four to five people with a queen bed up front and the furniture provided. You can make meals for the family with the kitchen amenities and wash up after a fun day in the full bathroom. There is plenty of storage throughout the interior along with a front exterior pass-through compartment for those larger items. Load up your family and gear and start making memories!
The Coachmen Apex Nano travel trailers and expandables should be at the top of your list because they are lightweight, easy to tow, and comfortable! Built upon an aluma-cage construction, the Apex Nano has a vacuum-bonded, aluminum trussed roof, a corrosion-resistant powder-coated frame, a front stone guard, Dexter E-Z Lube axles, and nitrogen-filled radial tires. Some of the modern features include a digital TV antenna with cable hook-ups and Wi-Fi capability, an AM/FM stereo with Bluetooth, exterior speakers, a DSI gas/electric water heater, and a power awning with LED lighting.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 26002U
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Hitch Weight | 467 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 3826 lbs |
| Cargo Capacity | 2174 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Neo-Angled |
Apex Nano 213RDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


