Used 2021 Braxton Creek Bushwhacker 17FL Travel Trailer
Braxton Creek Bushwacker Plus teardrop trailer 17 FL highlights:
- Queen-Size Bed
- Lounge Chair
- Flip-Down Table
- Wet Bath
- 5,000 BTU A/C
It will be such a cinch to get to the campsite when you have this Bushwacker Plus teardrop trailer in tow! Not only will you find it easy to tow this model, but you will also find it easy to enjoy with all of the features it provides, like a kitchen area with a two-burner cooktop, an expanded wet bath with integrated shower/toilet enclosure, a Bluetooth-ready stereo with speakers, and a Go-Power Solar Prep package. You can even sit down with your significant other inside of this trailer to enjoy a cup of coffee on the lounge chair and bench seating up front, and the flip-down table in between will make it possible for you to play a game of cards while you relax.
The Bushwhacker Plus teardrop trailer by Braxton Creek allows you to travel the unknown with over-sized, all-terrain radial tires that include alloy aluminum sport wheels and a high-clearance, torsion-flex, independent axle. Inside, you will enjoy accommodations such as a kitchen sink with integrated faucet next to a cooktop and a 12V refrigerator that funs off the battery or solar.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 17892
| Sleeps | 2 |
| Length | 18 ft |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 8 ft 8 in |
| Hitch Weight | 300 lbs |
| GVWR | 3300 lbs |
| Dry Weight | 2320 lbs |
| Cargo Capacity | 781 lbs |
| Fresh Water Capacity | 24 gals |
| Grey Water Capacity | 18 gals |
| Black Water Capacity | 17 gals |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 1960 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 5000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 7HFB1KE1XM17W2953 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


