Used 2021 Alliance RV Paradigm 385FL Fifth Wheel
Adventure Ready!
Alliance RV Paradigm fifth wheel 385FL highlights:
- Basement Pull-Out Tray
- Full and Half Bath
- Master Suite
- Two Sleeper Sofas
- Floating Dinette Table
- Kitchen Island
One of the most intriguing features on this Paradigm fifth wheel is the 48" x 115" basement pull-out tray because it can easily transport two kayaks! This unit also has some other extremely useful features scattered all throughout, like the preparations for a dishwasher in the kitchen, the under-step shoe storage, the dual recliner love seat in the front living room, and the pull-out fireplace at the front entertainment center. There are two Smart HDTVs in this unit so that you can enjoy a movie at the end of a long day, and the king-size bed is going to be ultra relaxing.
The Paradigm fifth wheel from Alliance RV is absolutely a dream to own because it combines high quality and luxury with features that you have specifically requested over the years! Some of the exterior customer-driven features are the Benchmark chassis, the G-range tires rated at 4,400 pounds, and the MorRyde CRE3000 suspension, and the Paradigm offers some of the industry's largest tank sizes at 98 gallons for fresh water and 106 gallons for gray water. The PVC roof covering will do an excellent job at protecting your RV from water intrusion, and it has increased solar reflectivity. You won't find any carpet in the Paradigm, and another great feature that has been reconstructed to meet the customer's needs is the flush-floor slide. The soft-close doors and drawers with magnetic catch are a high-end residential feature that isn't typically found on other RVs, and the excellent hidden storage capabilities of the Paradigm will surprise you when you find them.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $805
Sale Price: $53,995
Stock# 07968A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2875 lbs |
| GVWR | 16800 lbs |
| Dry Weight | 14375 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 41000 btu |
| TV Info | LR 55" Smart HDTV, BR Smart HDTV |
| Awning Info | Friction-Hinge Adjustable Solera with Manual Override and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7M5FP422XMB200076 |
Paradigm 385FL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


