Used 2021 Airstream Interstate 19 4X4 Motor Home Class B
2021 Interstate 19 4X4 Features and Options
2021 Airstream Interstate 19 4X4 on a Mercedes 3.0L 6Cyl Turbo Diesel 2500 Sprinter Chassis with 30,061 miles in beautiful condition w/legendary Airstream quality throughout.
- Still Under Mercedes 5yr/100,000 Mile Engine Warranty
- Mercedes-Benz 4 wheel drive
- Fully Self Contained
- Lithium Tech Package
- Sleeps 2 Comfortably
- Seatbelts for 4 People
- Mercedes Safety Driver Assist Package
- UltraLeather Power Heated Swivel Driver and Passenger Seats
- MBUX Infotainment System, touch screen, pinch, zoom, voice recognition, Apple CarPlay, Android capability
- UltraLeather Seating Throughout
- Power Sofa and Ottomans Convert to Bed
- 1000-Watt Pure Sine Inverter
- 250-Watt Solar System
- Private Enclosed Bathroom
- 13,500 BTU Roof Air w/Heat Strips
- 2.5 KW Ultra Quiet LP Generator w/Auto Start
- 14,300 BTU Furnace
- 3.45 Cubic Foot 3-way Fridge/Freezer
- Power Armless Awning (11.5 Ft)
- Truma Combi Eco Plus Hot Water
- Low Profile Fan-Tastic Fan
- Adjustable Swivel Table
- LED Widescreen HDTV
- Adjustable LED Lighting
- 5000 lb. Rated Hitch and Wiring
- Financing and Delivery Available
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Nevada RV
Location: Las Vegas, NV
Stock# 33856
Location: Las Vegas, NV
Stock# 33856
Chassis: Sprinter 2500
Exterior Color: Irid Silver
Interior Color: Modern Greige
Stock# 33856
Chassis: Sprinter 2500
Exterior Color: Irid Silver
Interior Color: Modern Greige
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 Interstate 19 4X4 Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 5 in |
| Ext Width | 6 ft 7 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Interior Color | Modern Greige |
| Exterior Color | Irid Silver |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 9050 lbs |
| Dry Weight | 7426 lbs |
| Cargo Capacity | 1255 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 16 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Generator | 2.5 KW |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 30061 |
| Engine | 3.0L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Sprinter 2500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Available Beds | 1 |
| Torque | 325 ft-lb |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | large |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 10 |
| Water Heater Type | On demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Gross Combined Weight | 13930 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X4EBVY2LT033856 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

