Used 2021 Airstream Globetrotter 27FB Travel Trailer
Airstream Globetrotter travel trailer 27FB highlights:
- Stainless Steel Sink
- Separated Bathroom
- Hanging Clothes Storage
- Corian Countertops
- RV Queen Bed
Enjoy contemporary designs and at-home comforts with this Globetrotter travel trailer in tow. You and your spouse will have a front bedroom with a walk-around RV queen bed, storage space for your books and glasses, plus a bedroom LG LED HDTV. The chef of the family will have everything they need to prepare meals each day, including an LP gas oven with a three-burner cooktop and an 8-cu. ft. 12V refrigerator for leftovers. If you have overnight guests or kids, they can sleep on the L-shaped lounge at the rear of the unit, plus there is a second LG LED HDTV so that they can watch shows at night!
Each Globetrotter travel trailer by Airstream features high-end amenities, a contemporary European-inspired design, and the quality you've come to expect with any Airstream product. The exterior is eye-catching with its aerodynamic aluminum structure, and the panoramic windows provide breathtaking views and natural light. These models include a Quietstream A/C system that cools quickly without all the extra noise, and the EcoBatt insulation along with the BTU furnace will help to extend your camping season. Inside, you will appreciate USB ports and 110V outlets throughout the trailer for all your gadgets, and each model includes plenty of overhead cabinets for all your essentials.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# UT215032
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 871 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 6258 lbs |
| Cargo Capacity | 1342 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V/110 Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LG LED HDTV, BR LG LED HDTV |
| Awning Info | Powered Zipdee with Sunbrella Fabric; Rear & Roadside Window Awnings |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STTNYL26MJ556034 |
Globetrotter 27FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


