Used 2021 Airstream Classic 33FB Twin Travel Trailer
Pending!
PENDING!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Airstream RV Classic travel trailer 33FB Twin highlights:
- Power Twin Beds
- Spacious Bathroom
- Work Station
- 60" Projection TV
- Reclining Sofa
- Private Bedroom
You absolutely will not be disappointed when you choose to get away for an extended vacation or full-time living with this Classic travel trailer! Surrounded by high-end kitchen features, a stunning bathroom, and a comfortable bedroom oasis with power twin beds, you will always feel right at home. This unit also gives you the most pleasant morning experience because of the front panoramic windows that engulf the bedroom and allow you to wake up with the sun, or if you prefer to keep the blackout curtains closed throughout the night, you can sleep in for as long as you like without being disturbed by the bright light.
The Airstream Classic travel trailer is both timeless and memorable for good cause! The Classic is the epitome of comfort, elegance, and sophistication, and it provides you with many essential amenities that will make your road trips feel like a destination getaway. The Quietstream climate control easily and quickly cools the interior with practically no noise, and a little touch like the doorbell is what will aid these trailers in feeling like home. The power awning is sure to be one of the features you use the most as you sit outside, and the rear-view monitoring system makes backing up quite easy. The Classic also comes with a 270W solar package with interior monitor, solar front window protection, an Airstream connected Wi-Fi service, Airstream Smart Control with app, and a safe for your valuables.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# CU106
| Sleeps | 5 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1175 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 8261 lbs |
| Cargo Capacity | 1739 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | LT225/75R16 |
| Available Beds | Two Twin |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Electric/LP |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 60" Smart HD Projection TV |
| Awning Info | Powered Zipdee with Sunbrella Fabric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1STVBYT20MJ557388 |
Classic 33FB Twin Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


