Used 2021 Adventurer LP (ALP) Scout KENAI Truck Camper
Adventure LP Scout Kenai truck camper highlights:
- Queen Bed
- Designated Bathroom Area
- Interior Wardrobe
- Dinette Lounge
Experience modern comforts while camping with this fully-featured truck camper! With sleeping space for 4-6 people, ability to fit a full-sized short or long box truck, and highly customizable features, this is one of the most practical campers made. The mud room has a stainless steel drain pan that goes directly outside of the camper so you don't have to be scared to get dirty or worry about mud tracking inside. The optional heated rinse station can be stored in the bathroom area or taken outside, and the optional Thetford cassette toilet can be stowed away underneath a hinged shelf in the bathroom area by easily swiveling it. A portable 4.75 gallon waste tank is easy to remove and empty manually, plus a 360 snap-on privacy curtain attaches to a track on the ceiling so you will have privacy!
Clean, natural, and self-sufficient is what you will find with each of these Adventure LP Scout truck campers! Travel lighter with hybrid composite construction, the HB Compass removable marine flooring, and aluminum exo-skeleton framing. You will experience a comfortable time off-grid camping with a 175W monocrystalline solar panel, a solar porch light with motion sensor, and a solar powered vent with intake/exhaust and light. The portable Goal Zero Yeti 1500X lithium power station with dual 110V and USB ports allows you to detach and take with you on other adventures. You can make life even easier by adding features like the optional portable gas cooktop that lets you cook indoors or outdoors, the Rhino Rack Batwing 270 degree compact awning, and the Newport Real Flame 4.5 BTU gas fireplace to keep you warm!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 76365A
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 6 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Dry Weight | 1370 lbs |
| Fresh Water Capacity | 4.9 gals |
| Available Beds | Queen |
| Floor Length | 7 ft 8 in |
| LP Tank Capacity | 10 lb |
| Truck Bed Size | Short/Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| VIN | 20446 |
Scout KENAI Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


