Used 2020 Xtreme Outdoors Little Guy MAX Teardrop Trailer
Xtreme Outdoors Little Guy teardrop trailer MAX highlights:
- Dinette Storage
- Queen Bed
- Full Pantry
- Wet Bath
You are going to love camping with this Little Guy MAX teardrop trailer by Xtreme Outdoors! This unit is ultra light in weight making it easy to tow, and it provides everything you need to enjoy being on the go! Storage is not an issue with this model. The booth dinette has integrated storage throughout, and you can even convert the dinette into a single bed at night. More sleeping space can be found at the rear queen bed. With the 24" TV, you can relax in bed while watching your favorite programs, and the second 24" TV towards the front will allow others to watch something else. The kitchen has a floor-to-ceiling pantry, and throughout this model you will find cubby storage, as well as a full-length garment closet and shelves.
Are you ready for a quiet retreat in the woods or at a nearby campground? You will want an Xtreme Outdoors Little Guy teardrop trailer! These models have a large pass-through storage area, aluminum-framed sidewalls and roof, plus a one-piece seamless fiberglass roof. Inside, you will love the 100% Maple hardwood cabinets with dovetail construction, and the 13,500 BTU roof-mount Dometic air conditioner will keep you cool in the summer. The Rough Rider Package is ideal if you plan to use the Little Guy on rough terrain. You will also find that there are plenty of upgrades to choose from, such as Zamp solar power, a Furrion wireless observation system, and a Jack-It bike carrier.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# CN1336
| Sleeps | 3 |
| Length | 252 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 330 lbs |
| GVWR | 3950 lbs |
| Dry Weight | 3140 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dometic Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 4 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 24" HD TV, BR 24" HD TV |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 7JUTT2112LS000251 |
Little Guy MAX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


