Used 2020 Winnebago Vita 24F Motor Home Class C - Diesel
Bunk over Cab, Rear Corner Bed, Theater Seating and so much more Call 984-223-2203 or come by today
View all Vita Floorplans
2020 24F Features and Options
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Price:
$119,670
Campers Inn
Location: Raleigh NC
Stock# 98560A
Location: Raleigh NC
Stock# 98560A
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Stock# 98560A
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2020 24F Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 1672 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 3.0L V6 |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Refrigerator Type | Dbl. Door Residential w/ Freezer |
| Refrigerator Size | 7.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 50.76 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP Electric Ignition |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 42 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" HDTV |
| Awning Info | 15' Power w/LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CD5KN031787 |
For more information
Contact Us
Vita 24F Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


