Used 2020 Winnebago Spirit 25B Motor Home Class C
Winnebago Spirit Class C gas motorhome 25B highlights:
- Trunk Storage
- Bunk Over Cab
- Full Kitchen
- Rear Corner Bathroom
- 32" HDTV
The moment that you step foot into this Spirit Class C gas motorhome you will notice its luxury and class. The front portion of this coach is decked out with a sofa bed and a booth dinette,which are both used for seating capacity while traveling or sleeping capacity at night, and because they are located directly behind the swivel cab seats, even the driver and front passenger can join in on the fun times. Your children will love to spend their time traveling on the bunk over the cab while they put together a puzzle or draw pictures, and if anyone gets hungry along the way, they can grab a snack from the double-door refrigerator.
The Class C Winnebago Spirit motorhome is where lasting family memories begin. If your family enjoys spending as much time outdoors as possible, then you will love spending each evening underneath the patio awning sitting next to a blazing campfire as you gaze up at the night sky, and you can come inside afterwards to finish off the night watching your favorite movie on the 32" HDTV with DVD player. All of the features and specifications of the Spirit are backed by the legendary quality standards that you have grown to love from Winnebago, and every Spirit comes with a large rear trunk that is perfect for storing a set of golf clubs or a bag of soccer balls, which makes the Spirit the perfect choice for families who are constantly on the go.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# P148-25
Chassis: Ford E350
| Sleeps | 7 |
| Length | 26 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 21 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 79438 |
| Engine | 6.8L SEFI Triton V10 |
| Chassis | Ford E350 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 182 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Double |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 23" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 76.14 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP with Electronic Ignition |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 73.1 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" HDTV, BR 24" HDTV |
| Awning Info | 17' Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS7KDC25815 |
Spirit 25B Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


