Used 2020 Winnebago Micro Minnie 1808FBS Travel Trailer
Winnebago Industries Micro Minnie travel trailer 1808FBS highlights:
- RV Queen Bed
- Divider Curtain
- Booth Dinette
- TV Cabinet
- Full Bath
Eat, sleep, play, and relax all in this travel trailer that can sleep four people each night. Whip up some pancakes and eggs on the three-burner range and quickly wash the dishes in the stainless steel sink before heading out for the day. You'll appreciate the full bath at the end of the day to clean up and booth dinette will be a great spot to play a game of cards. The dinette can also be used as sleeping space for the kids while mom and dad sleep on the front RV queen bed that includes a divider curtain for more privacy.
With each Micro Minnie by Winnebago Industries Towables, you will find plenty of modern conveniences, like the 13,500 BTU air conditioner and Noble Classic high-gloss fiberglass sidewalls, all in a compact and easy-to-tow package. You will also find an LED TV, an AV system with AM/FM/CD/DVD/USB/Bluetooth for indoor entertainment, exterior speakers to crank up the tunes, and an electric awning with LED lights for protection from the outside elements while you're gathered together around the campfire or simply enjoying the fresh air.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# CT810179
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 390 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 3560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3700 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 10' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 54CTM2G23L3047272 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


