Used 2020 Winnebago Industries Towables Spyder 29STT Toy Hauler Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Winnebago Industries Towables Spyder toy hauler 29STT highlights:
- 14' 5" Garage
- Private Bedroom
- Lounge Chairs
- Large Slide
- Drop-Down Queen Bed
No matter what you do, do it in comfortable style with this Spyder toy hauler! A private bedroom up front will be a welcoming sight at the end of a long and tiresome day, and if you still have a little energy left to socialize with your neighbors, you can do so on the lounge chair or sofa. You can even whip up a full meal on the three burner range in the kitchen, or you can grab a quick dinner from the pantry.
With each Spyder toy hauler by Winnebago Industries Towables you will appreciate the leaf spring suspension, the aluminum frame rear ramp door, and the 30 gallon fuel station to keep your toys ready to go when you are. The cold crack resistant floor provides a durable floor and the 2,500 lb. tie downs will keep your four wheelers secure during transportation. inside, you'll enjoy beautiful solid stained hardwood doors and drawers, a stainless steel kitchen sink, a large shower with a skylight, and an LED TV so you won't miss out on the weather or the news. These models also feature a beaver tail rear end and an exterior shower so you can wash off your riding boots after kicking up some mud!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# UT520781
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1120 lbs |
| GVWR | 12995 lbs |
| Dry Weight | 8460 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 235/80R-16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 14 ft 5 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CUS1228L4025743 |
Spyder 29STT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


