Used 2020 Winnebago Industries Towables Spyder 28KS Toy Hauler Travel Trailer
Winnebago Industries Towables Spyder toy hauler 28KS highlights:
- Dual Entry Bath
- Counter Peninsula
- Three Burner Range
With double slides, a king bed, plus 14' cargo space, this toy hauler is packed with all the features you are sure to love. In the evening your guests can sleep on the Happi Jak sofas or on the drop-down queen bed in the garage and you'll appreciate your own private bedroom with access to the dual entry bath for convenience. Whip up some breakfast on the three burner range or make something quick in the microwave before taking your Harley on a ride and you'll appreciate a full bath to clean up after a long day.
With each Spyder toy hauler by Winnebago Industries Towables you will appreciate the leaf spring suspension, the aluminum frame rear ramp door, and the 30 gallon fuel station to keep your toys ready to go when you are. The cold crack resistant floor provides a durable floor and the 2,500 lb. tie downs will keep your four wheelers secure during transportation. inside, you'll enjoy beautiful solid stained hardwood doors and drawers, a stainless steel kitchen sink, a large shower with a skylight, and an LED TV so you won't miss out on the weather or the news. These models also feature a beaver tail rear end and an exterior shower so you can wash off your riding boots after kicking up some mud!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 331083
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft 10 in |
| Dry Weight | 8500 lbs |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R-16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan QG 4000 EVAP |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 14 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 54CUS1126L4024835 |
Spyder 28KS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


