Used 2020 Winnebago Industries Towables Minnie Plus 29RBH Fifth Wheel
Winnebago Industries Minnie Plus fifth wheel 29RBH highlights:
- Private Bunkhouse
- Triple Bunks
- Master Suite
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Kitchen
- Theater Seating
You will certainly enjoy camping season with your larger family when you have this Minnie Plus fifth wheel hitched up and ready to roll! With two slides, two private sleeping spaces, and a dual-entry bathroom, you might be seeing double! The bunkhouse features a 48" x 72" lower bunk and two upper bunks, plus a door for privacy. You will find furniture in the main living area to relax and visit with the cook in the L-shaped kitchen. You can choose to have an optional 64" sofa sleeper in place of the theater seating if you need even more space for overnight guests. When it comes time for feeding your entire crew, let the outdoor cooktop and sink make it easy to accommodate all of your hungry campers.
With any Minnie Plus fifth wheel by Winnebago Industries Towables, you will enjoy the In-Command control system which allows you to easily control the functions of your RV from your smart device. Each unit includes an adjustable dinette table, an LED TV, a shower surround, and plenty of storage. The outside water sprayer allows you to clean off hiking boots or hose down the dog, and with exterior speakers and a 12V power awning with LED lights, you'll be the life of the party.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $14,657
Sale Price: $36,991
Stock# CBR5358
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1495 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8895 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 225/75R15 LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric/DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 19' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 54CFM4Y20L4025358 |
Minnie Plus 29RBH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


