Used 2020 Tiffin Motorhomes Phaeton 40 IH Motor Home Class A - Diesel
Full body paint; Powerglide chassis; Master suite; Residential fridge
View all Phaeton Floorplans
2020 40 IH Features and Options
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$239,995
You Save: $17,000
Sale Price: $222,995
You Save: $17,000
Sale Price: $222,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 115436Z
Location: Tampa, FL
Stock# 115436Z
Chassis: PowerGlide
Stock# 115436Z
Chassis: PowerGlide
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2020 40 IH Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 39600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 64636 |
| Engine | Cummins ISL |
| Chassis | PowerGlide |
| Horsepower | 380 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 266 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 15600 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 35.7 gals |
| Water Heater Type | Truma Gas Continuous |
| Basement Storage | 232 cu. ft. |
| TV Info | Front Overhead TV, LR TV, BR TV, Ext. TV |
| Awning Info | Electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 49600 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5VBPA57A2LA120864 |
For more information
Contact Us
Phaeton 40 IH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


