Used 2020 Starcraft Autumn Ridge Single Axle 171RD Travel Trailer
Starcraft Autumn Ridge Single Axle travel trailer 171RD highlights:
- U-Shaped Dinette
- Full Bathroom
- Sleeps Four
- Exterior Storage
You will certainly look for any excuse to take this Autumn Ridge Single Axle travel trailer from your driveway and out to the campground! The U-shaped dinette is a wonderful addition to have because of its versatility, and the residential style flooring provides a beautiful base to the comfortable interior. You will also appreciate having a full bathroom with a foot flush toilet, shower, and power vent when you wake up each morning.
In any Starcraft Autumn Ridge Single Axle travel trailer you will find blended craftsmanship with comfort and innovation to simply enjoy getting away! Some of the construction features include a Magnum roof system with a fully walkable roof, fiberglass insulation, and a PVC roof membrane. Inside you will find comfortable living spaces with no carpet making each unit kid and pet friendly. There are also entertainment features like the digital antenna and the power awning with LED and integrated speakers for you to crank up the tunes. Choose an easy-to-tow Autumn Ridge Outfitter Single Axle travel trailer from Starcraft RV today!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# BA5174
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 375 lbs |
| GVWR | 4250 lbs |
| Dry Weight | 3385 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 9' Power w/LED Lights & Speakers |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1SABS0AJ6L1BA5174 |
Autumn Ridge Single Axle 171RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


