Used 2020 Northwood Arctic Fox North Fork 25R Travel Trailer
RV Queen Bed, Jackknife Sofa, Rear Bathroom, 45-Watt Solar Panel & Pantry
Northwood Arctic Fox North Fork travel trailer 25R highlights:
- RV Queen Bed
- Jackknife Sofa
- Rear Bathroom
- 45-Watt Solar Panel
- Pantry
Get some sun and soak up nature with this Northwood Arctic Fox North Fork travel trailer! You'll have fun spending time with the family as you play a game together on the booth dinette or watch a movie on the 19" LED TV. The kitchen skylight with shade will bring in some natural light while you prepare dinner on the three-burner range, and if you close the privacy curtain, you can relax separately up front on the RV queen bed.
Northwood is committed to quality, strength, and durability which is why they have created the Arctic Fox North Fork travel trailer all on their own! Northwood-built and independently certified, the Arctic Fox North Fork offers a fully welded, thick-wall aluminum-frame construction and an off-road chassis for years of great travels! The thermal pane windows, four-seasons insulation, and heated holding tanks ensure that every Arctic Fox is ready for all sorts of weather, and you certainly won't be disappointed by the interior features either. With a kitchen skylight with shade and USB charging ports on both sides of the bed, you'll find great convenience on the interior. The exterior has quite a few fun features too, like the outside speakers, exterior shower, two director's chairs, and a Carefree LED awning with adjustable pitch.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 52755
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Hitch Weight | 711 lbs |
| GVWR | 10700 lbs |
| Dry Weight | 6609 lbs |
| Cargo Capacity | 4091 lbs |
| Fresh Water Capacity | 63 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5898 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 19" 12V LED TV |
| Awning Info | Carefree Travel’R 12V LED |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4N11R2522L0152755 |
Arctic Fox North Fork 25R Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


