Used 2020 Northwood Arctic Fox Camper 990 Wet Bath Truck Camper
Northwood Arctic Fox Camper truck camper 990 Wet Bath highlights:
- Bedroom Above Cab
- Booth Dinette
- Exterior LED Lighting
- Overhead Cabinets
- Pantry
Sit back and relax in your own Arctic Fox Camper truck camper! After a long day of hiking and biking, it will feel so good to sit down at the booth dinette with a hot plate of spaghetti that has been prepared on the three-burner range, and while you cook, you will appreciate how the sun shines through the kitchen skylight with shade. If you aren't quite ready to fall asleep, you can use the AM/FM/CD/DVD player with Bluetooth for some entertainment, and once you are ready to sleep, the RV queen bed up front will be calling your name.
The Arctic Fox Camper truck camper by Northwood is something you need to check out! Whether you need a model that will fit your short-bed truck or your long-bed truck, you will find it with the Arctic Fox camper! With four-seasons foam block insulation, you can travel comfortably throughout all times of the year, and you will also enjoy some added head space on the interior thanks to the cathedral arched ceiling. While you are spending your time outside of the camper, you can stay protected from the sun by using the rear electric awning, and the outside speakers will add some entertainment while you relax.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# ACCE16212
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 17 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 8 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Fresh Water Capacity | 59 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Large Two Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 9 ft 10 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Awning Info | Electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
Arctic Fox Camper 990 Wet Bath Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


