Used 2020 Northern Lite Limited Edition 8-11EX Wet Bath Truck Camper
Northern Lite Limited Edition 8-11EX Wet Bath truck camper highlights:
- Booth Dinette
- Closet Storage
- Queen Bed
- USB Charging Station
- Two 100 Watt Solar Panels
Searching for a camper that will allow you to pull your bike trailer as well? Look no further, and image being able to sleep above ground with air conditioning after a fun 25-mile ride. You can rest on the booth dinette or the queen bed, then make a meal on the three burner cooktop and in the microwave. You might have chosen to add the U-shaped dinette option in place of the booth dinette, either way you can dine inside. The wet bath allows you to skip the public facilities and is quite convenient at night. You will also find storage throughout for your things, plus exterior compartments for more gear.
Each Limited Edition truck camper by Northern Lite offers the Four Seasons package including Dometic thermal windows, a Dometic thermal skylight, and a heated basement. Inside you will find style and comfort in the leatherette seating surfaces, the solid Sapele hardwood table, the deep stainless steel sink, and the removable carpet. Choose a short bed or long bed Limited Edition truck camper by Northern Lite today, and began your new adventure tomorrow!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 79572A
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 7 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Dry Weight | 2800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 13 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Floor Length | 9 ft |
| Center of Gravity Front | 39.5 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 10000 btu |
| Truck Bed Size | Short |
| TV Info | LCD TV |
| Awning Info | 7' Power Rear & 10' Side |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | nl811ex39520le |
Limited Edition 8-11EX Wet Bath Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


