Used 2020 Newmar Ventana 3426 Motor Home Class A - Diesel
2020 Newmar 3426 Triple Slide!! Beautiful Condition! Stored indoors.
Newmar Ventana class A diesel motorhome 3426 highlights:
- Full Wall Slide
- Buffet
- Table and Chairs
- King Bed
- 74" Hide A Bed Sofa
- Two Ottomans
The chef will love the kitchen appliances including the convection microwave, and the pull-out pantry making it easy to get to the ingredients for their famous chocolate chip cookies. And the buffet including the table and chairs offers serving and dining space, as well as an office space if needed. Your guests can relax on the sofa, the ottomans, and the driver/passenger seats as they face the the main living and kitchen area. The handy USB charger at the bedroom nightstand and the dimmable/adjustable reading lights at the head of the bed will allow you to charge your electronics and read a book before easily falling asleep on the king bed. You will also find a wireless charging mat built into the dash, and there are several options to choose to make this coach the perfect RV for you!
Built on a Freightliner tag axle chassis with a STAR foundation which is framed 16 inches on the center and is covered by a BriteTEK roof with walkable decking and integrated gutter rail, you will appreciate the quality from the very beginning. You may decide to choose a Spartan tag axle chassis offered on several units which will change the specifications, yet you will still get all the standard features you desire. Inside each Ventana you will find redesigned furniture and cabinet doors, soft closed drawers with new hardware, and polished solid surface countertops in the kitchen, bathroom and bedroom. Make no compromises, start traveling in a Ventana class A diesel coach by Newmar today, and go beyond what's expected!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# Cons2
Chassis: Freightliner
Exterior Color: Chateau, Largo, Windwood
Interior Color: Chateau, Largo, Windwood
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Chateau, Largo, Windwood |
| Exterior Color | Chateau, Largo, Windwood |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 35400 lbs |
| Dry Weight | 29000 lbs |
| Cargo Capacity | 6400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 8.0 kW Cummins Onan Diesel Quiet Series |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 22600 |
| Engine | Cummins 6.7L |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 206 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 23000 lbs |
| LP Tank Capacity | 32 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED TV, BR LED TV |
| Awning Info | Power with Wind Sensor, Remote, and LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 45400 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Ventana 3426 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


