Used 2020 Newmar Super Star 4051 Motor Home Super C
"Embark on Your Dream Trip: Receive 1 Year RV Complete and Free Camping Today!"
Newmar Super Star Super C diesel motorhome 4051 highlights:
- 87" Hide-A-Bed Sofa
- Bath and a Half
- Master Suite
- Pantry
- Convection Microwave
- Large Sky Window
This Super Star Super C diesel motorhome is perfect for bringing along extra guests or the grandkids since this model includes a bath and a half. The large full rear bath is spacious, and it includes a shower skylight as well as a place to add an optional washer and dryer. Plus, the half bath is centrally located for convenience. The chef of the family will appreciate the kitchen appliances located within the full-wall slide for maximum space, and the grandkids can play a game at the booth dinette until dinner is ready. This model also includes a hide-a-bed sofa with two ottomans for comfort, and the swivel captain's chairs can move around to be a part of the living area.
The Super Star Super C diesel motorhome by Newmar features all the at-home comforts you don't want to travel without and many conveniences to make the journey a great one. You'll love the air-ride captain's chairs with pneumatic lumbar support and the Rand McNally navigation system which makes your travels easier than ever. The industry-exclusive full-paint Masterpiece finish will turn heads as you drive down the interstate, and you can choose from three beautiful interior decor options to make it your own. Each model includes polished solid-surface countertops, hand-laid tile backsplash, a padded vinyl ceiling with designer feature panels, decorative wall art, plus many more features. Outside, you'll appreciate the pass-through storage compartment for all your gear, the hydraulic leveling jacks, and the automatic triple entrance steps that provide a safe and easy way to enter and exit your unit.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# CM960756
Chassis: Freightliner M-2 106
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 40000 lbs |
| Dry Weight | 33100 lbs |
| Cargo Capacity | 6900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 16585 |
| Engine | Cummins Diesel |
| Chassis | Freightliner M-2 106 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 329 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 35" x 35" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 16000 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 32 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR and BR Samsung LED 4K TV |
| Awning Info | Girard G2000 Integrated Side Awning |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 60000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FVACYFE3LHLP3265 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


