Used 2020 Newmar Dutch Star 4363 ***coming soon****only 28K Miles Motor Home Class A - Diesel
Diesel Pusher - 450 H.P.
Newmar Dutch Star Class A diesel motorhome 4363 highlights:
- Dual Vanity Sink
- 28,500 miles
- 450 h.p. / 1250 foot Lbs of Torque
- Bath and a Half
- Buffet
- Hide-A-Leaf Dinette
- Wireless Phone Charger Pad
-
4UZFCHFE6LCMC4229
Let this coach take you away from the hustle and bustle of daily life to enjoy new scenery and experiences! Imagine waking up after sleeping on your own king bed to grab your fully charged phone from the nightstand's USB charger. You can either brush your teeth in the full bathroom with two sinks and storage including adjustable shelves, or in the half bath. The kitchen offers style from the backsplash to the countertops, and all the appliances that you need to make any meal. You might like to watch the news on the TV from the hide-a-bed sofa or the two front seats with footrests before relaxing outside under the power awning with a remote for an added convenience. Take a break from it all, start traveling today! This model also offers the option to choose a Spartan K2 tag axle in place of the standard chassis.
The Newmar Dutch Star Class A diesel motorhome is supported by the ultra-durable STAR foundation for a quieter ride, and includes a Cummins diesel engine with 450HP. The standard Comfort Drive steering gives you safety and convenience along with a tire pressure monitoring system, electronic stability control, and automatic traction control. The Flexsteel Ultrafabric front seats include six-way power, power lumbar, and footrest as well as recline for more comfort. Inside you will also appreciate the plush pillow top mattress, the soft-close cabinet doors, the designer feature ceiling, the hardwood raised panel interior passage doors, and so much more! Come choose the most popular diesel coach that Newmar has to offer for a next level luxury experience!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 5540A
Chassis: Freightliner Tag Axle
Exterior Color: Chatham, Norfolk, Velocity, Wylie
Interior Color: Chatham, Norfolk, Velocity, Wylie
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Chatham, Norfolk, Velocity, Wylie |
| Exterior Color | Chatham, Norfolk, Velocity, Wylie |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 51000 lbs |
| Dry Weight | 40600 lbs |
| Cargo Capacity | 10400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Generator | 10.0 Kw Onan |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins |
| Chassis | Freightliner Tag Axle |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 288 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Brushed Aluminum |
| Refrigerator Size | 19.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 50" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 19000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 22 gals |
| Water Heater Type | Demand |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR LED TV, BR TV |
| Awning Info | Power w/Wind Sensor, Remote Control & LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 66000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZFCHFE6LCMC4229 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


