Used 2020 Newmar Dutch Star 4328 Motor Home Class A - Diesel
EXTREMELY CLEAN AND WELL KEPT!!!!
Newmar Dutch Star Class A diesel motorhome 4328 highlights:
- Bath and a Half
- Dual Sink Vanity
- King Bed
- Hide-A-Leaf Dinette
- Two Ottomans
- Wireless Phone Charger Pad
Lots of interior space is found in this coach thanks to the full wall slide out and two additional slides throughout. You will enjoy the spacious living and kitchen area to make meals on the recessed gas cooktop or inside the convection microwave while you visit with others relaxing on the 87" hide-a-bed sofa or 74" jackknife sofa. The front seats with footrests and the ottomans offers more seating as well. You will find the half bath handy during the day, and the full bathroom with a dual sink vanity and shower with a seat make getting ready while away from home quite pleasant. The king bed offers nightstands on each side with USB chargers, and there is a TV as well. This model also offers the option to choose a Spartan K2 tag axle in place of the standard chassis.
The Newmar Dutch Star Class A diesel motorhome is supported by the ultra-durable STAR foundation for a quieter ride, and includes a Cummins diesel engine with 450HP. The standard Comfort Drive steering gives you safety and convenience along with a tire pressure monitoring system, electronic stability control, and automatic traction control. The Flexsteel Ultrafabric front seats include six-way power, power lumbar, and footrest as well as recline for more comfort. Inside you will also appreciate the plush pillow top mattress, the soft-close cabinet doors, the designer feature ceiling, the hardwood raised panel interior passage doors, and so much more! Come choose the most popular diesel coach that Newmar has to offer for a next level luxury experience!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 2113
Chassis: Freightliner Tag Axle
Exterior Color: RED
Interior Color: IVORY
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | IVORY |
| Exterior Color | RED |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 51000 lbs |
| Dry Weight | 39800 lbs |
| Cargo Capacity | 11200 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 98321 |
| Engine | Cummins |
| Chassis | Freightliner Tag Axle |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 288 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Brushed Aluminum |
| Refrigerator Size | 19.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 19000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 22 gals |
| Water Heater Type | Demand |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR LED TV, BR TV |
| Awning Info | Power w/Wind Sensor, Remote Control & LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 66000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Dutch Star 4328 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


