Used 2020 Newmar Bay Star Sport 2702 Motor Home Class A
Newmar Bay Star Sport Class A gas motorhome 2702 highlights:
- Queen Bed
- Booth Dinette
- 68" Jackknife Sofa
- Large Slide
- Two LED TVs
If you and your spouse wish to escape the hustle and bustle of everyday life, then you need this Bay Star Sport Class A gas motorhome! It features a rear private bedroom with a queen-size bed for you to enjoy a good night's rest, a shirt wardrobe, and a 32" LED TV for your entertainment. For your convenience, the full bathroom is located just outside of the bedroom and also features a skylight above the shower to let in some natural lighting while you get ready. Whipping up your best meal will be a breeze in the kitchen especially when you utilize the flip-up countertop extension. At night, you can choose to wind down your nights by either relaxing on the 68" jackknife sofa or playing a card game at the booth dinette!
The beauty of the open road is truly something special, especially from the Bay Star Sport Class A gas motorhome by Newmar. Each motorhome has been built on a Ford F-53 chassis, has been engineered for durability, and has been designed to accommodate each and every adventure in comfort and style. The cockpit offers a passenger seat workstation, overhead dash fans, a one-piece tinted windshield, and a dash radio/CD player. You will always be able to see where you are going with the rearview colored monitor system with audio. In the master bathroom, you will find plenty of at-home touches such as a solid-surface countertop and a spacious shower. Go ahead and make yourself at home with the Flexsteel Ultralux furniture. You will also find plenty of storage throughout each model, so it will be easy to pack for your next trip. Choose a Bay Star Sport to start your next adventure!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 8AR903
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 15510 lbs |
| Cargo Capacity | 2490 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 15827 |
| Engine | Triton V10 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 172 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 457 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7000 lbs |
| Axle Weight Rear | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 25 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | Carefree Travl'R |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F65F5DY4K0A08903 |
Bay Star Sport 2702 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


