Used 2020 Leisure Travel Unity U24TB Motor Home Class B+ - Diesel
Leisure Travel Unity Class B+ diesel motorhome U24TB highlights:
- Rear Twin Beds
- Split Bath
- Chaise Lounge
- Pull-Out Pantry
Comfortable and versatile features allow you to travel the way you like in this motorhome, with choices on how you want to sleep and how you would like to dine. Each night you can sleep separately from your spouse on one of the two twin-size beds or convert the twins into one king-size bed for more space together. Even the bathroom area is multi-functional because of its separate lavatory from the enclosed shower, plus the adjustable front seating area is handy for dining, sleeping, or playing a card game with the family. The European flush mount LP cooktop makes it easy to make your delicious meals and if you have any leftovers then you can store them inside the two door 6.7 cu. ft. refrigerator/freezer.
The Unity Class B+ diesel by Leisure Travel Vans offers a Mercedes-Benz Sprinter chassis and a BlueTec diesel engine for a smooth ride either on the freeway or in the suburbs in a sporty compact luxury motorhome. No matter where your adventures may lead, you can be certain that when you travel in a Unity, all the comforts of home, such as a water filtration system, integrated ceiling and floor accent lighting, Ultraleather upholstery, and plenty of storage both inside and outside are included. Choose your favorite bed setup, and start planning your adventures!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $9,755
Sale Price: $119,995
Stock# ATL7128A
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500
Exterior Color: White Suede, Silver, Graphite, Denim, Bordeaux, Euro Sport, Champagne, Glacier
Interior Color: Earth, Fog, Mountain
| Sleeps | 3 |
| Length | 25 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Earth, Fog, Mountain |
| Exterior Color | White Suede, Silver, Graphite, Denim, Bordeaux, Euro Sport, Champagne, Glacier |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 26262 |
| Engine | 3L V6 |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | Two Twin |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 6.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 15 gals |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 54 cu. ft. |
| TV Info | LR 28" LED, BR 24" LED |
| Shower Type | Standard |
| VIN | WDAPF4CD5KN029831 |
Unity U24TB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


