Used 2020 Lance Lance Truck Campers 825 Truck Camper
VERY WELL CARED FOR LANCE CAMPER FOR A SHORT BOX TRUCK!!!
Lance truck camper 825 highlights:
- Queen-Size Bed
- Wire Overhead Shelves
- Frameless Windows
- Full Kitchen
Traveling has never been easier than in this Lance truck camper, so it's no wonder that this model is one of the most popular choices. This camper has been thoughtfully designed in order to maximize the use of space, like the addition of the multi-functional U-shaped dinette that gives you an area to gather together for dinner and later to sleep at night. All of your needs will be met in this truck camper because of the spacious wet bath and fully equipped kitchen that even has a silverware organizer and mini blinds above the galley, dinette, and the cab-over.
Lance truck campers put in the time so you can spend quality time with friends and family! They have designed and cut automated the manufacturing process with composite construction materials that have had an emphasis on green manufacturing for the last 55 years. Lance continues to focus on maintaining their value with a high gloss fiberglass exterior laminated under intense pressure with heat-setting adhesives. The Euro-Ply interiors are a superior product that is lighter, formaldehyde free, and stronger to provide both beauty and durability. The Azdel wood virtually eliminates mold and mildew, is 50% lighter, and has a better "R" value for superior insulation and absorbs sound better. Come choose your certified green, eco-smart model today!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# X76444
Interior Color: Java, Platinum, Royal
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 3 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 8 ft |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Java, Platinum, Royal |
| Dry Weight | 1837 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Black Water Capacity | 14 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 8 ft 6 in |
| Wet Weight | 2155 lbs |
| Center of Gravity Front | 32 in |
| Center of Gravity Rear | 46 in |
| LP Tank Capacity | 5 gals |
| Water Heater Type | Gas/Electric/DSI |
| Truck Bed Size | Short |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 176444 |
Lance Truck Campers 825 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


