Used 2020 KZ Sportster 280TH Toy Hauler Fifth Wheel
KZ Sportster fifth wheel toy hauler 280TH highlights:
- 70" Jiffy Sofa
- Screen Door
- 18' 11" Cargo Area
- Pass-Through Storage
- Private Bedroom
This KZ Sportster toy hauler allows you to pack in all of your toys and still enjoy luxurious features from home. It features plenty of sleeping space with the 70" Jiffy sofa, a queen bed with a pillowtop mattress, and an optional 60" x 84" power bed that has the ability to sit or sleep. After prepping your meals, you can choose to enjoy them indoors in one of the recliner chairs or outdoors underneath the 18' power awning with LED lights so that you can keep the good times rolling even at night. The exterior pass-through storage area is the perfect place for you to keep your outdoor gear and easily access it at anytime.
With each Sportster toy hauler by KZ, you will appreciate the one-piece, seamless, walk-on, Tufflex roofing material, the cargo tie-down rings, and the LED-lit power tongue jack for when you have to be back on the road before sunrise. Each model includes a kitchen skylight, a stainless steel microwave, large overhead cabinets, two 6.5" interior speakers, and much more. Outside, you can throw all your gear in the LED-lit pass-through storage, and the power awning with LED lights and LED-lit outside speakers will allow you to be the life of the party. Choose your favorite layout today and start camping tomorrow!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $1,000
Sale Price: $23,900
Stock# 04265076
| Sleeps | 4 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1650 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 8160 lbs |
| Cargo Capacity | 1840 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 53 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6510 lbs |
| Garage Size | 18 ft 11 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric w/DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZFG2822L5066305 |
Sportster 280TH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


