Used 2020 Keystone RV Sprinter 29DB Travel Trailer
Keystone Sprinter Campfire Edition travel trailer 29DB highlights:
- Bunk/Sofa Bed
- Queen Tri-Fold Sofa
- Dual Entry
- 40" TV
- Large Pantry
Your camping trip just got upgraded when you take this Sprinter Campfire Edition travel trailer to your favorite campground. From the rear bunk above the flip-over sofa bed below, the bike/utility door for more traveling storage inside, and the dual entry for easy access for everyone, plus the floor-to-ceiling pantry, this model just makes sense for your family. Just imagine relaxing outside under the awning with access to the outdoor convenience center, or watching the 40" TV and HDMI entertainment center inside the living area while relaxing on the queen-size tri-fold sofa. The range includes a glass top, the kitchen sink is extra large and includes a cover for more prep space, and you have dimmable lighting in the living room/dining slide out. This is the one!
Redefine your camping experience with a Keystone Sprinter Campfire Edition travel trailer. You are sure to appreciate the elite advantages such as the large picture window, the in-floor heat ducts, the exclusive color-coded wiring, and the KEYTV cable and satellite hook-up which offers a single point of control for your feeds. You will also find interior comforts such as crown molding cabinetry, a large stainless steel kitchen sink, LED interior lighting, and stainless steel appliances. Each model is also prepped for solar power, a backup camera, and WiFi. Make camping easy by choosing your favorite Sprinter Campfire Edition model today!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $1,000
Sale Price: $22,998
Stock# 58724
Exterior Color: WH
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | WH |
| Hitch Weight | 975 lbs |
| Dry Weight | 7418 lbs |
| Cargo Capacity | 2582 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Residential Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" HD LED |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT29D23L1530434 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


