Used 2020 Keystone RV Springdale 38FL Travel Trailer
NO FEES- NO HAGGLE PRICING- JUST PAY YOUR LOCAL SALES TAX!
Keystone Springdale travel trailer 38FL highlights:
- Patio Door
- Mega Tri-Fold Sofa
- Double Entry
- Private Bedroom
- Fireplace
This spacious Keystone Springdale travel trailer offers many of the comforts of home featuring a front living area with an L-shaped mega tri-fold sofa, an entertainment center, and fireplace. This is the perfect space to hang out and enjoy a conversation or a movie with family and friends. There is plenty of seating space throughout the unit that both provides seating and sleeping space if needed at night. The kitchen offers all that you need to prepare and cook for your hungry crew while camping. There is a large kitchen sink making cleaning up easy, a three-burner range and an overhead microwave oven for cooking your meals, and two pantries for dry good storage. Mom and dad will love having their own space in the back with the private bedroom.
In any Keystone Springdale travel trailer, you will find premium features to make your camping experience feel like a home away from home. Some of these features are a 6 cu. ft. refrigerator, a reversible bedspread, and a DVD/CD/MP3/Bluetooth stereo. These travel trailers will provide you and your family with all of the travel conveniences you want and expect without costing you a fortune. Each model includes a fully walkable roof, Dexter E-Z Lube axles, and a mega pass-through storage compartment to hold all of your gear. These are just a few of the standards that create a unit built to last through your adventurous excursions! So come today and pick a Keystone Springdale travel trailer that best suits you!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 11443
Interior Color: Dusk, Ozark
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Dusk, Ozark |
| Hitch Weight | 945 lbs |
| Dry Weight | 8630 lbs |
| Cargo Capacity | 2464 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| TV Info | LR TV |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4ydt38f22l3100922 |
Springdale 38FL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


