Used 2020 Keystone RV Springdale 38BH Travel Trailer
Keystone Springdale travel trailer 38BH highlights:
- Front Bunkhouse
- Private Bedroom
- Double Entry
- Pantry
- Tri-Fold Sofa
This spacious Keystone Springdale travel trailer offers a larger family many comforts of home with sleeping for nine, a front bunkhouse, double slides for added space, and double entry doors to promote a smooth flow of traffic in and out of the unit! The kitchen offers all that you need to prepare and cook for your hungry crew while camping. There is a residential fridge, a large kitchen sink making cleaning up easy, a three-burner range and overhead microwave oven for cooking the food, and a pantry for dry and canned good storage. The rear portion of this trailer features a private bedroom with a queen bed for a good night's rest.
In any Keystone Springdale travel trailer, you will find premium features to make your camping experience feel like a home away from home. Some of these features are a 6 cu. ft. refrigerator, a reversible bedspread, and a DVD/CD/MP3/Bluetooth stereo. These travel trailers will provide you and your family with all of the travel conveniences you want and expect without costing you a fortune. Each model includes a fully walkable roof, Dexter E-Z Lube axles, and a mega pass-through storage compartment to hold all of your gear. These are just a few of the standards that create a unit built to last through your adventurous excursions! So come today and pick a Keystone Springdale travel trailer that best suits you!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $2,000
Sale Price: $42,900
Stock# DGC049
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 995 lbs |
| Dry Weight | 8748 lbs |
| Cargo Capacity | 2407 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT38B24L3102550 |
Springdale 38BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


