Used 2020 Keystone RV Springdale 240BHWE Travel Trailer
Keystone Springdale travel trailer 240BHWE highlights:
- U-Shaped Dinette
- Private Bedroom
- Outdoor Kitchen
- Pass-Through Storage
- Double-Size Bunks
You will love traveling with this Springdale travel trailer by Keystone in tow! This model is quite the family coach. There is a private front bedroom and a U-shaped dinette for eating meals and sleeping at night. The kids will love having the double-size bunks to themselves. Outside, you can grill up a storm with the outdoor kitchen, and if you need a little bit more help to create dinner, you can head back inside where you will find a three-burner range, Furrion oven, and microwave in the full interior kitchen.
In any Keystone Springdale travel trailer, you will find premium features to make your camping experience feel like a home away from home. Some of these features are a 6 cu. ft. refrigerator, a reversible bedspread, and a DVD/CD/MP3/Bluetooth stereo. These travel trailers will provide you and your family with all of the travel conveniences you want and expect without costing you a fortune. Each model includes a fully walkable roof, Dexter E-Z Lube axles, and a mega pass-through storage compartment to hold all of your gear. These are just a few of the standards that create a unit built to last through your adventurous excursions! So come today and pick a Keystone Springdale travel trailer that best suits you!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# IGSN-12097198
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| Dry Weight | 5839 lbs |
| Cargo Capacity | 1851 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
Springdale 240BHWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


