Used 2020 Keystone RV Springdale 1790FQ Travel Trailer
Keystone Springdale travel trailer 179QBWE highlights:
- Rear Dinette
- Pass-Through Storage
- Full Bathroom
- Pantry
Enjoy camping in this Springdale travel trailer by Keystone RV! Sleep comfortably at the end of a long and tiresome day in the queen-size bed up front. There is even a booth dinette in the rear that can fold down for a guest if needed. You will be happy to find a pantry because it will give you a place to store your spices, canned goods, and cereals while the three-burner range and Furrion oven will be super helpful for preparing any hot meals.
In any Keystone Springdale travel trailer, you will find premium features to make your camping experience feel like a home away from home. Some of these features are a 6 cu. ft. refrigerator, a reversible bedspread, and a DVD/CD/MP3/Bluetooth stereo. These travel trailers will provide you and your family with all of the travel conveniences you want and expect without costing you a fortune. Each model includes a fully walkable roof, Dexter E-Z Lube axles, and a mega pass-through storage compartment to hold all of your gear. These are just a few of the standards that create a unit built to last through your adventurous excursions! So come today and pick a Keystone Springdale travel trailer that best suits you!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $2,017
Sale Price: $11,974
Stock# 14985A
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 530 lbs |
| Dry Weight | 3998 lbs |
| Cargo Capacity | 2032 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT17914LW106044 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


