Used 2020 Keystone RV Premier Ultra Lite 29RKPR Travel Trailer
AN OUTSTANDING VALUE!!
- Dual Recliners
- Dream Dinette
- Double Entry Bath
- Outdoor Kitchen
- Docking Station
- Outdoor Shower
With each Premier Ultra Lite travel trailer by Keystone you will appreciate the detail to construction including the aggressive front profile for increased towability, the aluminum-frame side, front and rear walls and slide outs, the walkable roof, and the Darco moisture barrier plus the enclosed and heated underbelly to be able to travel during any season. Inside, you'll be pleased with the hand-painted solid wood cabinet doors, the vaulted ceiling, the USB charging ports in the bedroom, and the porcelain foot flush toilet. Don't wait to get away in style, choose a Premier today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# Z2905
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 685 lbs |
| Dry Weight | 6154 lbs |
| Cargo Capacity | 1446 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 42" LED TV |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT29R23LT433523 |
Premier Ultra Lite 29RKPR Reviews
-
So far so good
2017 Premier Ultra Lite 29RKPR
What I liked most: Very spacious. Love the large indoor counter space in the kitchen and the double sink w/ retractable faucet head. Tons of storage compartments literally everywhere. The pantry storage is very large and deep. Love having the 2 chairs aside from the sofa and dinette area, which can be easily taken out if you need more room. We travel with 2 labs and their crates fit perfectly and they love it too. Bathroom is quite spacious and you get a pretty decent hot shower. I love that there is a door for the bedroom for added privacy. Nice to have mirrored cabinets in the bedroom, you can see yourself from head to toe. Tows very very nice with my 11'GMC Sierra w/ the 6.2, HD towing pkg.
What I'd improve: The outdoor kitchen would be better if there were even a single burner. But the grill, sink, counter and fridge sure are nice, especially when it is hot outside. It would also be better if you didn't have to close both kitchen windows to open and use the outdoor kitchen. The entry stairs are kinda steep, very shallow. It would be better if the outer door had pivot hinges with a magnet so it would lay flush to the camper exterior to help with airflow.10 years ago | Debbie G. from Marlette, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


