Used 2020 Keystone RV Passport 197RBWE SL Series Travel Trailer
Keystone Passport travel trailer 197RBWE SL Series highlights:
- Queen Bed
- Booth Dinette
- Rear Bathroom
- Outside Kitchen
- USB Charging Ports
It's time to enjoy the great outdoors with inside comforts when you want them with this Passport travel trailer. Just imagine you and your spouse are visiting with other campers while sitting at the booth dinette. Now imagine that you all are hiking the trails, walking your dogs around the campground, or even relaxing by the lake. You will enjoy the queen bed at nighttime with dual wardrobes for your camping clothes. The full bathroom allows you to skip the public facilities, the kitchen amenities provide the necessary appliances to make meals, and you will find storage for your things all throughout this model. The outside kitchen provides an added convenience, and the exterior pass-through storage compartment gives you even more space to keep larger items.
The Passport SL Series travel trailers by Keystone RV come in a compact design with travel-friendly lengths that are lightweight and easy to tow behind many smaller crossover SUVs. You will find several residential-style features such as durable Armstrong vinyl flooring, residential interior doors, and upgraded leather furniture. Plus, there is also a stainless steel sink with a pull-down faucet. The exterior shower is very useful as you get cleaned up before entering the RV, wash your pets, or even rinse a few dishes outside. Choose your favorite Passport SL Series today, and start going everywhere!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $1,436
Sale Price: $14,999
Stock# CU1028
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 416 lbs |
| Dry Weight | 4269 lbs |
| Cargo Capacity | 1331 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door RV |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED Flat Screen HDTV |
| Awning Info | 14' Electric Adjustable w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT19726LX410011 |
Passport 197RBWE SL Series Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


