Used 2020 Keystone RV Outback 313RL Travel Trailer
Keystone Outback travel trailer 313RL highlights:
- Theater Seating
- Pantry
- Built-In Pet Kennel
- Fireplace
- King Bed
- Fireplace
Make yourself right at home in this travel trailer that features plenty of comfortable features. After arriving at your destination, prepare a quick lunch on the three burner cooktop and enjoy it at the booth dinette. The 30" x 40" shower will allow you to freshen up before dinner and the skylight above the shower will provide natural light. This model includes theater seating directly across from the entertainment center with a pop-up TV to enjoy your favorite shows and the fireplace will make it feel more like home. When it's time to call it a night, head to the front private bedroom that features a barn slider door, a large wardrobe and storage, plus the built-in pet kennel under the bed will come in handy for your furry friends.
The Keystone Outback is a trailer that has truly been designed for a lifetime of RVing. With its tinted safety glass windows, heated and enclosed underbelly, block foam insulation, and various smoke detectors, you can continuously travel with a clear peace of mind. Because the Outback comes with a 35,000 BTU furnace and a 15,000 BTU air conditioner, you will always remain comfortable through any climate as you sleep inside each night, and the 50 AMP power source will ensure that you are able to use each of your favorite electric features.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 219886A
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 945 lbs |
| Dry Weight | 7745 lbs |
| Cargo Capacity | 2255 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Pop-Up TV |
| Awning Info | 13' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT31320LB452270 |
Outback 313RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


