Used 2020 Keystone RV Hideout 38FKTS Travel Trailer
Keystone RV Hideout travel trailer 38FKTS highlights:
- Patio Door
- Master Suite
- Private Bunkhouse
- Front Kitchen
- Fireplace
Your family will make plenty of fond memories while camping with this Hideout travel trailer. Throughout this model you will notice that there is plenty of room for simply enjoying life together because of the three slides. As dinner is being prepared in the front kitchen, you can sit back on the booth dinette or the recliner while you chat with the cook and take in the delicious aromas coming from the three-burner range top. If you find yourself too hungry to wait until dinner is finished, you can grab a quick snack from the large pantry. You will also love the functionality of the second bedroom because of the set of bunk beds and desktop that has been included making it a great office or guest bedroom.
For any trip, whether near or far, you will want a Hideout fifth wheel, travel trailer, or toy hauler by Keystone RV. These models are lightweight which makes them easy to hook up and tow. Just load up your belongings and head out for a weekend away in your own Hideout retreat. A few key features inside of each model include: pleated shades in the living area, a high-rise faucet in the kitchen, and full-strutted storage under the master bed, and the exterior is just as indulgent with its powder-coated I-beam frame, exterior speakers, black radius window frames, and the lighted adjustable power awning. Don't wait any longer to enjoy your own private hideout with the Keystone Hideout!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $16,018
Sale Price: $27,995
Stock# CBR7895
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1200 lbs |
| Dry Weight | 9202 lbs |
| Cargo Capacity | 1798 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | Lighted Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT38F29L7244895 |
Hideout 38FKTS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


