Used 2020 Keystone RV Cougar Half-Ton 25RES Fifth Wheel
Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel 25RES highlights:
- Hidden Storage
- Sleeper Sofa
- Booth Dinette
- Outside Grill
- Large Slide
Grab your gear, your family, and your sense of adventure and head out with this Cougar Half-Ton fifth wheel! You'll have plenty of space to bring along your favorite gear with the rear storage compartment, the hidden storage space behind the entertainment center, the linen closet, the wardrobe slide, and the exterior pass-through storage. Plus, you will also find a private bedroom for a quick nap or a night of sleep, and the 68" tri-fold sleeper sofa will be great to have when you have any afternoon visitors turn into overnight guests.
Check out the many different advantages that the Keystone Cougar Half-Ton fifth wheels and travel trailers have to offer! From its white high-gloss laminated side walls with 5-sided aluminum superstructure to its Climate Guard protection that offers a heated and enclosed underbelly and Astrofoil insulation, the Cougar Half-Ton is a brand full of quality and innovation. You'll also find that the interior will remain comfortable throughout all types of travel because of the 35,000 BTU furnace and the 15,000 BTU air conditioner. It's time to experience one of these Cougar Half-Ton fifth wheels or travel trailers for yourself because they are a force of nature!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# D6146B
Interior Color: Storm, Twig
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Interior Color | Storm, Twig |
| Hitch Weight | 1505 lbs |
| Dry Weight | 7582 lbs |
| Cargo Capacity | 2418 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Rapid Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF25R23LV506108 |
Cougar Half-Ton 25RES Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


