Used 2020 Forest River RV Work and Play 33W17 Toy Hauler Fifth Wheel
Pre Owned Promise Multi Point Pre Delivery Inspection. Ask our RV Pros for details.
View all Work and Play Floorplans
2020 33W17 Features and Options
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Price:
$51,789
You Save: $11,794
Sale Price: $39,995
You Save: $11,794
Sale Price: $39,995
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 113962A
Location: Merrimack NH
Stock# 113962A
Stock# 113962A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2020 33W17 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Hitch Weight | 2160 lbs |
| GVWR | 14160 lbs |
| Dry Weight | 9880 lbs |
| Cargo Capacity | 4280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 40" LED TV |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3WPYB6L7019141 |
For more information
Contact Us
Work and Play 33W17 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


