Used 2020 Forest River RV Salem FSX 190RT Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Salem FSX toy hauler 190RT highlights:
- 17' Cargo Area
- Patio Deck
- Two Flip-Down Sofas
- 56 Cu. Ft. Exterior Storage
- Panoramic Windows
Take your party outside under the 15' full-length power awning with adjustable legs, or on the patio deck on the ramp door allowing you to enjoy the outdoors above ground. When you are ready for some inside time, the two flip-down sofas, the entertainment center and the fireplace offer a cozy way to relax after hitting the trails hard all day. The full bathroom provides all the conveniences needed to get cleaned up to sleep on your own queen bed or on one of the sofas. The panoramic windows will provide great views when inside, and the full kitchen offers an upgraded appliance package, plus the USB charging outlets will keep everyone's phones ready for the perfect picture.
Each tandem axle Salem FSX toy hauler travel trailer by Forest River provides an upgraded TUFFCOAT aluminum exterior, fully insulated sidewalls and roof, a patio deck with a railing system on the ramp door, and has been prepped for a backup camera. Inside, the linoleum flooring provides an easy to clean floor, the largest-in-class opening windows let in plenty of sunlight, and the high rise kitchen faucet makes cleaning up a breeze. Choose your favorite model today to enjoy modern living space and conveniences throughout!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# MY007139U
Exterior Color: GRAY
Interior Color: GRAY
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | GRAY |
| Exterior Color | GRAY |
| Hitch Weight | 595 lbs |
| Dry Weight | 4488 lbs |
| Cargo Capacity | 3107 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 17 ft |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power w/Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSMU24MY007139 |
Salem FSX 190RT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


