Used 2020 Dynamax isata 3 24FW Motor Home Class C - Diesel
Adventure Starts Here! Call Or Text 865-933-7213 Today To Secure Your Pricing! | FEATURES INCLUDE: Full Wall Slide • Queen Bed • Diesel Mercedes-Benz® Chassis
View all isata 3 Floorplans
2020 24FW Features and Options
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Price:
$79,999
You Save: $144
Sale Price: $79,855
You Save: $144
Sale Price: $79,855
Campers Inn
Location: Knoxville TN
Stock# 111903P
Location: Knoxville TN
Stock# 111903P
Chassis: Mercedes Benz Sprinter
Stock# 111903P
Chassis: Mercedes Benz Sprinter
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2020 24FW Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 3.0L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8E33Y0LN116071 |
For more information
Contact Us
isata 3 24FW Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


