Used 2020 Coachmen RV Spirit Ultra Lite 2557RB Travel Trailer
Coachmen Spirit Ultra Lite travel trailer 2557RB highlights:
- Full Rear Bath
- Outside Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Pass-Through Storage
- Max Bed Storage
- Pet Center Plus
You're going to love the extra space you have in this travel trailer thanks to the large slide out in the main living area. The kids can play with the dog on the floor, while you and your spouse relax on the sofa or at the U-shaped dinette. Prepare dinner indoors on the three burner cooktop, or use the outside kitchen if the weather is nice. After a day of hiking, you'll want nothing more than to clean up before bed and the full rear bath will allow you to do just that. This model also includes a pet center plus, which is a convenient food and water storage, and a soft pet bed.
The Spirit Ultra Lite travel trailers by Coachmen allow you to camp with convenient features such as the motion activated pass through storage and fishing pole storage, the power awning, the exterior dog wash, and the bottle opener. Each model includes a wireless phone charger, lighted USB ports, plus an AM/FM/CD/DVD Bluetooth stereo to keep your tablet charged and the party going. You can easily prepare meals each day with the Furrion oven and each model features seamless thermo foil wrapped countertops with a deluxe high rise faucet for easy clean-up. You can be sure to enjoy years of use with these travel trailers since they are constructed with Azdel composite panels in place of luaun plywood, a laminated, aluminum framed floor and sidewalls, plus the heated and enclosed underbelly allows you to extend your camping season!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# UT980735
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 648 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5842 lbs |
| Cargo Capacity | 1758 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2SBRB5MS039632 |
Spirit Ultra Lite 2557RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


