Used 2020 Coachmen RV Northern Spirit Ultra Lite 2758RB Travel Trailer
Coachmen Northern Spirit Ultra Lite 2758RB travel trailer highlights:
- Queen-Sized Bed
- Outdoor Kitchen
- Exterior Dog Wash
- U-Shaped Dinette
Don't pass up your chance to camp in true luxury with this 2758RB travel trailer! It features a front private bedroom with a queen-sized bed for you to enjoy a good night's rest each night and nightstands on either side for your electronics. The full rear bathroom features everything you will need to get ready each morning with a 30" x 50" shower with a seat, a linen closet, and a vanity sink. The U-shaped dinette and sofa slide out provides more walking around space and the entertainment center across from it all has a hutch for you to store your valuables too!
In every one of these Coachmen RV Northern Spirit Ultra Lite travel trailers, you will find the right features in the right places to give you a simplified camping experience! The exterior pass-through storage space provides easy access to all of your camping gear with a section specifically designed to hold your fishing rod. There are other well designed storage areas throughout the inside too like the valuables hutch on select models, the tool center, the sink cover storage, and the kids convenience center with a USB port, a 110V outlet, and a reading light. You can even bring along your furry friends on your next vacation with handy features like the exterior dog wash station, the exterior dog leash clip, and the interior pet center for their feeding dishes. Come check out the many more luxurious features throughout the inside and outside of these Coachmen RV Northern Spirit Ultra Lite travel trailers!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 96430
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 728 lbs |
| Dry Weight | 6134 lbs |
| Cargo Capacity | 1466 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 50" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2SBTB3LS036462 |
Northern Spirit Ultra Lite 2758RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


