Used 2019 NeXus RV Phantom 31P Motor Home Class C
NeXus Phantom Class C gas motorhome 31P highlights:
- Private Bedroom
- Two Slides
- Walk-Through Bath
- Lounge Chair
Get ready to hit the trails in class and comfort with this Phantom Class C gas motorhome! Relaxing will be easy to do with the sofa, booth dinette, and lounge chair while the 32" TV plays in the background. Once you are ready to turn in for the evening, you can head to the back of the coach where you will find a queen-size bed for two and a wardrobe slide for your garments.
NeXus RV brings you the Phantom Class C gas motorhome for a safe and smooth driving experience with at-home comforts everywhere you go. From the cutaway Ford chassis, Ford V10 gas engine, and the all-steel cage construction, to the 6' 10" ceiling, glazed maple residential raised panel hardwood cabinetry, stainless steel sink, and upgraded BEAU flooring, each model is made for a safe drive and comfortable stay. It's time to stop looking and to start choosing your very own NeXus RV Phantom Class C gas motorhome for your next planned adventure!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# MHS44055A
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 6579 |
| Engine | Ford V10 |
| Chassis | Ford E450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 7.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 12.2 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS0JDC4853 |
Phantom 31P Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


