Used 2019 NeXus RV Bentley 38B Motor Home Class A - Diesel
NeXus RV Bentley 38B motorhome highlights:
- Two LED TV's
- Sofa
- Navigation System
- King Bed
This bath and a half Bentley motorhome by NeXus RV is sure to be a crowd pleaser! Inside the rear full bathroom, you will enjoy all of the space and conveniences provided to help you get ready including an area for the washer/dryer prep to be added. You will enjoy the comforts and privacy that the private bedroom provides with the king innserspring wardrobe, and the 32" LED TV. After you have whipped up your best meal with the three burner cooktop, you can enjoy it at the booth dinette and play a card game afterwards!
In every NeXus RV Bentley, you will find a motorhome packed with luxurious features that you are sure to love! Some of these features are the washer/dryer prep, the fireplace in the living room, and the king innerspring mattress. With the two 25,000 BTU furnaces and the two low profile 15,000 BTU roof AC's, you can travel anytime of the year. These units were built to last with the seamless fiberglass radius roof, the high strength low alloy lightweight steel, and the equalizer fully automatic leveling jacks. Along the exterior you will also find an electric awning with LED lights for you to keep the good times going even at night and a one-piece panoramic windshield so you can see everything while you travel. So, come choose the best NeXus RV Bentley motorhome that best suits you!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $10,160
Sale Price: $126,990
Stock# C1587
Chassis: Freightliner XCR Raised Rail
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Generator | 1 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 3438 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCR Raised Rail |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 258 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | 4 Door with Water and Ice Dispenser |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 46" LED, BR 32" LED, Ext. TV Option |
| Awning Info | Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZAB2FC3JCKB9778 |
Bentley 38B Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


