Used 2019 Newmar Bay Star 3408 Motor Home Class A
Newmar Bay Star class A motor home 3408 highlights:
- Dry Bar
- Spacious Bedroom
- Sleeps Six People
- 87" Jack Knife Sofa
Come see just how fun any trip can be when you choose to camp and travel with this triple slide out 3408 Bay Star class A motor home! The full wall slide out along the road side helps to open up the floor space throughout this model. You will find sleeping space for up to six people, plus in the front living area there is plenty of seating space at the 87" jack knife sofa, the dinette, and both the driver and passenger seats swivel around for added seating. You can quickly prepare a snack at the dry bar. In the spacious bedroom there is an overhead TV, a queen bed, and plenty of storage.
Get ready for any road trip with a Newmar Bay Star class A motor home! Along the exterior there is a Masterpiece full painted graphics with clearcoat finish plus a DuraShield protection on the front cap which is sure to turn heads as soon as you enter the campground! Inside each model you will find Calypso Glazed Maple cabinet doors, solid surface counter tops in the bathroom and bedroom, plus Flexsteel deluxe leather sofa and front seats. Your trips are made easier with the 10 cu. ft. Norcold refrigerator and the 30" over-the-range microwave. You won't be lacking for entertainment with the Vizio LED TV and DVD player in the living and bedroom area plus there is a dash radio/CD player. For luxury and convenience you will want a Bay Star class A motor home by Newmar! Come select your model today!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $14,016
Sale Price: $94,981
Stock# 82598C
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Dry Weight | 20573 lbs |
| Cargo Capacity | 3427 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 38258 |
| Engine | Triton V10 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 224 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 457 ft-lb |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 9000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15500 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | LR TV, BR TV |
| Awning Info | Power |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 45 amp |
| VIN | 203_82598C |
Bay Star 3408 Reviews
-
Somewhat Disappointed
2019 Bay Star 3408
What I liked most: Floor plan
What I'd improve: Add a slide topper to the dinette slide. Newmar does not currently offer a slide topper over the dinette slide. Choose an RV refrigerator over the optional residential refrigerator. Newmar under sized the inverter for the residential refrigerator making inoperable in dry camping conditions.8 years ago | Michael C. from ,
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


