Used 2019 Keystone RV Outback 335CG Toy Hauler Travel Trailer
CALL FORT PIERCE!! 772-468-1166
Keystone Outback toy hauler 335CG highlights:
- Outdoor Kitchen
- Kitchen Skylight
- Three Slides
- Fireplace
- Master Suite
This Outback toy hauler is a fully equipped unit that has an exterior pass-through storage which will hold most of your gear that you need to set up and tear down, as well as some outdoor games or extra luggage. The separate garage area, where you will store your toys as you travel, has its own space with a private entry into the central living area and a flip-down sofa sleeper with a bunk bed above the entertainment center. You will thoroughly enjoy the freedom of the outdoor kitchen that includes a refrigerator, a two-burner stove, and a sink, and preparing a hearty dinner in the interior full kitchen will be a breeze with the help of the kitchen island and large pantry.
The Keystone Outback is a trailer that has truly been designed for a lifetime of RVing. With its tinted safety glass windows, heated and enclosed underbelly, block foam insulation, and various smoke detectors, you can continuously travel with a clear peace of mind. Because the Outback comes with a 30,000 BTU furnace and a 15,000 BTU air conditioner, you will always remain comfortable through any climate as you sleep inside each night, and the 50 AMP power source will ensure that you are able to use each of your favorite electric features.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 5761
Interior Color: Patina, Mineral
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Patina, Mineral |
| Hitch Weight | 1180 lbs |
| Dry Weight | 8109 lbs |
| Cargo Capacity | 2391 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HDTV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT33528KB451424 |
Outback 335CG Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


