Used 2019 Jayco Jay Flight SLX 8 232RB Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX 8 232RB travel trailer highlights:
- Semi-Private Bedroom
- Booth Dinette
- Jackknife Sofa
- Outside Shower
Just imagine sleeping and cooking inside a travel trailer while camping on your next trip. This Jay Flight SLX 8 232RB provides sleeping space for five, plus full kitchen and bath amenities. You will experience a semi-private front bedroom when you draw the privacy curtains and enjoy a good night's rest on the queen size Simmons mattress, plus there are wardrobes on either side and a shelf above. You can get cleaned up in the rear bath with a bathroom skylight for more natural lighting, plus there is an outside shower for those muddy excursions. You can also relax on the Jackknife sofa or play a game at the booth dinette while you visit with the cook. It's time to throw away the tent and make an upgrade for your family today!
With any Jayco Jay Flight SLX 8 you will appreciate the 8-foot wide body, the reliability of the Goodyear tires made with galvanized steel and impact-resistant wheel wells, and the handy Keyed-Alike entrance, plus baggage doors for protection on the road. You will also appreciate the spacious exterior storage for you to easily access your camping gear. Inside you will find modern kitchen appliances including a three burner range with a 9,000 BTU Super Burner and piezo igniter, a Norcold refrigerator, and a microwave oven. In every model, there is a queen Simmons mattress to re-charge for your next adventurous day, and there is also a bathroom skylight to let in some natural lighting. Come see which model fits your lifestyle the best!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 17619A
| Sleeps | 5 |
| Length | 27 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 475 lbs |
| GVWR | 5600 lbs |
| Dry Weight | 4240 lbs |
| Cargo Capacity | 1360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BM3K17L0388 |
Jay Flight SLX 8 232RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


